Start Regionalia
Regionalia
wtorek, 31 stycznia 2017 12:12

Święty Chaos - Ryszard Szociński

Ryszard Szociński urodził się na Lubelszczyźnie, ale już od 1970 r. ciałem i duszą związał się z Bieszczadami. Zasłynął swoją galerią "Atamanią" w Cisnej, a najbardziej swoimi wielokrotnie nagradzanymi wierszami, pięknymi, bo "pisanymi sercem". Sokrates poetów na ciśniańskim aeropagu obdarza spragnionych dobrym słowem. "Święty Chaos" to Jego najnowszy tom, można powiedzieć, najbardziej dojrzały,w pewnym sensie podsumowujący. To w nim zbuntowany poeta godzi się z życiem, losem i Bogiem... "Ryszard Szociński poczernił biel niezapisanych dotąd kart pismem spowiedzi swojego serca. Ten niepoprawny marzyciel w życiodajnym akcie wykluwania się filozoficznych metafor obdarza nas odtrutką na ogrom bezrefleksyjnej wegetacji, pozostając prawowitym lokatorem bieszczadzkiego krajobrazu".
-Krzysztof Myszkowski (SDM), fragment Wstępu

 
wtorek, 25 października 2016 15:38

O Bieszczadzkim Parku Narodowym

Bieszczadzki Park Narodowy (BdPN) przekazał bibliotece książkę „Bieszczadzki Park Narodowy - 40 lat ochrony” pod red. Andrzeja Góreckiego i Bogdana Zemanka.

Poszczególne tematy dotyczące historii, walorów przyrodniczych i kulturowych BdPN zostały opracowane przez grono naukowców i zaprezentowane na 414 stronach wraz z kolorowymi ilustracjami, mapami i wykresami. Dodatek stanowią osobno wydane mapy.

Publikacja miała ukazać się w 2013 r. z okazji 40-lecia BdPN. Z różnych przyczyn, w tym finansowych, do tego nie doszło. Dopiero dzięki wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie książka została wydrukowana w bieżącym roku. Niemniej jednak, jak to podkreślają redaktorzy książki, opóźnienie miało paradoksalnie swój plus, ponieważ umożliwiło zamieszczenie w niej „najnowszych badań naukowych, odkryć, czy osiągnięć”.

Publikacja po opracowaniu będzie dostępna w Czytelni Głównej.

 


Strona 1 z 24

Nasz Patron

Polecamy

 

Bestseller


Nowości

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości