Start DKK DKK w WOJTKOWEJ
DKK w Wojtkowej

  Betty Shaffer „Lisa” 19.12.2010 

Na dzisiejszym spotkaniu rozmawialiśmy na temat książki pt. „Lisa” B. Shaffer, którą zrecenzowała Patrycja :

Ciekawą i bardzo realistycznie ukazującą problemy wieku dojrzewania książką jest „Lisa” B. Shaffer. Powieść ta jest powieścią psychologiczna, w której pojawia się wiele momentów do rozmyślań. Książka opowiada o piętnastoletniej Lisie, która wychowywana przez bardzo religijnych i surowych rodziców ma zakaz spotykania się z chłopakami do szesnastego roku życia. Jednakże pewnego dnia zwraca na nią uwagę najpopularniejszy chłopak w szkole, Brendan. Młodzieniec zaprasza Lisę na randkę. Dziewczyna staje przed trudną decyzją : z jednej strony lojalność wobec rodziców, z drugiej randka z najprzystojniejszym chłopakiem w szkole. Zwycięża pokusa. Odtąd życie Lisy zmienia się gwałtownie. Potajemne schadzki w samochodzie Brendana przyprawiają Lisę o wyrzuty sumienia, jednakże namiętność chłopka natychmiastowo usuwa je z pamięci. Po kilkumiesięcznych schadzkach Lisa przeżywa kolejny dramat – jest w ciąży. Przerażona tym odkryciem o wszystkim informuje Brendana. Autorka wspaniale przedstawia uczucia targające nastoletnią Lisą. Dziewczyna bowiem staje przed trudnym wyborem : aborcja lub poród. Książka ukazuje obraz dojrzewania nastolatki i uczucia targające jej umysłem w tak ważnej sprawie. W trakcie jej czytania musimy sobie uświadomić, iż nasz wybór ciągnie za sobą dosięgające nas w teraźniejszości lub przyszłości konsekwencję. Co wybierze Lisa ? Jak zareagują rodzice na wieść o ciąży córki? Jaką osobą tak naprawdę okaże się być Brendan? – aby odnaleźć odpowiedź na te i pozostałe pytania należy koniecznie zajrzeć do książki „Lisa” Betty Shaffer.

                                                                                     Patrycja Podkalicka

 

  Kate Brian „Szczęśliwy T-shirt” 24.11.2010  

 

Tym razem rozmawialiśmy o książce pt. „Szczęśliwy T-shirt”, do przeczytania, której skłoniła nas recenzja naszej koleżanki Patrycji :

Niedawno miałam przyjemność przeczytać niesamowitą książkę  Kate Brian „Szczęśliwy T-shirt”. Pisarka jest także autorką „Księżniczki i żebraczki. Jej powieść z Ameryki przenosi się do spowitych tajemnicą Indii, a dokładniej do Kalkuty. Książkę otacza niesamowita fabuła, pozwalająca nie tylko poznać bohaterów książki, ale także indyjskie społeczeństwo. To właśnie tu Carrie Fitzgerald poszukuje swojego szczęśliwego T-shirta, który przez pomyłkę jej matka wysłała na cel charytatywny. Jednakże po drodze dziewczynka napotyka na wiele przeszkód – rezolutna i przesądna Carrie wierzy jednak, że w tak zatłoczonym mieście jak Kalkuta dopisze jej szczęście i odnajdzie swoją koszulkę. W trakcie poszukiwań natyka się na Dee – przystojnego i inteligentnego studenta. Dziewczyna opowiada chłopakowi swoja historię , lecz pomija najistotniejszy fakt, a mianowicie prawdziwy powód, dla którego przyjechała do Indii. Ku jej uciesze Dee proponuje jej pracę wolontariuszki w pobliskim sierocińcu. Aby dowiedzieć się jak chłopak zareaguje na wieść o kłamstwie i szczęśliwej koszulce odsyłam czytelnika do książki. Powieść pokazuje, iż dokonując kradzieży, dzieci nie widzą w niej nic złego, jednakże w przypadku lektury Kate Brian maja możliwość zauważyć swój błąd i w porę się zrehabilitować. Z jakiego powodu dziewczyna zostanie wydalona z wolontariatu oraz czy jej późniejsza zasługa będzie miała wpływ na sierociniec i jej życie uczuciowe, na te i na pozostałe nasuwająće się pytania czytelnik znajdzie odpowiedź w niesamowitej i ciekawej książe Kate Brian „Szczęsliwy T-shirt”

                                                                                                            Patrycja Podkalicka

 

William Szekspir "Romeo i Julia" 15.10.2010

Na dzisiejszym spotkaniu postanowiliśmy porozmawiać o książkach-lekturach. Jedną z takich książek zrecenzowała dla nas Patrycja:

Ostatnimi czasy czytałam bardzo ciekawą książkę Williama Szekspira pt. Romeo i Julia. Właśnie to dzieło przyniosło Szekspirowi niesamowitą sławę. „Romeo i Julia” opowiada o dwóch zwaśnionych od lat rodach. Jednakże jest to jedynie wątek poboczny, głównym problemem utworu jest zakazana miłość wywiązująca się pomiędzy dziećmi skłóconych rodów. Uczucie Romea i Julii sprowadza na nich same kłopoty... Jedynymi osobami, wiedzącymi o ich szaleńczej miłości są służka Julii i poczciwy zakonnik – ojciec Laurenty. Niestety pewnego dnia Romeo w zemście za zabójstwo przyjaciela dokonuje aktu mordu na członku rodziny ukochanej. Wówczas zostaje skazany na wygnanie z miasta a tym samym rozstanie z lubą. W międzyczasie rodzice Julii postanawiają wydać ją za bogatego Parysa, zrozpaczona Julia wpada na drastyczny pomysł. Romeo również nie może wytrzymać tej rozłąki, pragnie zobaczyć ukochaną... Sojusznikiem Julii w całej mistyfikacji staje się ojciec Laurenty. Zakonnik pomaga jej mając nadzieję, że Boża opatrzność ich uratuje. Tymczasem żyjące błogo rody Montekich i Kapulettich nie przeczuwają, że wkrótce może wydarzyć się cos złego. Książka ma w sobie ukryte niesamowite walory emocjonalne, które sparwiają, że czytelnik odczuwa głębokie poruszenie. Czy ojciec Laurenty zdąży uratować zakochanych? Czy w obliczu nieszczęścia dwa rody nareszcie się pogodzą? Aby dowiedzieć się jak zakończy się najpopularniejsza historia miłosna kochanków z Werony i znaleźć odpowiedzi na zadane pytania należy pokusić się i przeczytać książkę.

 

J. K. Rowling "Harry Potter i insygnia śmierci" 15.07.2010

Ostatnią, jednak jakże wyczekiwaną przez wielu czytelników książką jest siódmy tom Harryego Pottera, J. K. Rowling. Harry Pottera i Insygnia Śmierci kończą opowieść o niezwykłym czarodzieju i jego przyjaciołach. Jednakże książka ta ma w sobie jeszcze więcej magii i tajemnic, które nareszcie ujrzą światło dzienne.

Tym razem Harry, Ron i Hermiona stają przed trudnym zadaniem. Ich celem jest odnaleźć horkrusy , by nareszcie pozbyć się ze świata magii nieustraszonego i groźnego Voldemorta. By zakończyć panowanie Voldemorta bohaterowie muszą przede wszystkim zaufać sobie i swojej przyjaźni. Bowiem cały świat magii przesiąknięty jest podwładnymi Voldemorta, jego ludzie przejmują Ministerswo Magii, a nawet uważaną za najbezpieczniejsze miejsce -  szkołę Hogwart. Walka z Voldemortem przynosi żniwo ofiar – osób tak bliskich Harry’emu.

Czy Harry odnajdzie Horkrusy? Kto zwycięży tą najgroźniejszą walkę? Kim tak naprawdę jest Severus Snape i jaką rolę odegrał w życiu Harrye;go ? Kto stracił życie w ostatecznej bitwie? I wreszcie czym są Insygnia Śmierci i kto je posiada? Na te i pozostałe pytania możemy znaleźć odpowiedź w ostatnim jednakże fascynującym tomie Harry’ego Pottera.

                                                                                                           Patrycja Podkalicka

 

"Zaćmienie" Stephanie Meyer 18.06.2010

 Po dłuższej przerwie spowodowanej licznymi obowiązkami szkolnymi nasz DKK wznawia swoja działalność. W trakcie przerwy przeczytaliśmy kilka książek i teraz zastanawiamy się, którą pierwszą omówić. Kultowym hitem okazała się trzecia część sagi Zmierzch autorstwa pisarki Stephanie Meyer więc może zaczniemy od tej pozycji.

Zaćmienie jest dalszą opowieścią o miłości Belli i wiekowego wampira Edwarda. Jednak los jest nieobliczalny i rzuca pod nogi zakochanych kłody. Bella zaprzyjaźniła się z Jacobem, gdy w drugiej część i jej bok opuścił Edward. Przyjaźń ta zrodziła uczucie – miłość – jednak jakże dziwną miłość. Bella kocha Edwarda, ale przecież niemal z równą siłą zależy jej na obecności Jacoba w jej zyciu. Obydwaj walczą o serce ukochanej. Jednakże jak powszechnie wiadomo, wilkołak i wampir są swoimi śmiertelnymi wrogami. Ponadto na Belle nadal czyha śmiertelne zagrożenie. Ktoś tworzy armię wampirów, na horyzoncie znowu pojawia się Wiktoria, a Alice stwierdza, iż z wizytą wpadną Volturi. Co tym razem wydarzy się w na pozór spokojnym Forks? Kogo wybierze Bella? Kto stoi za kradzieżą ubrań Belli? Jaki związek z tą sprawą ma Wiktoria? Co sprowadza do Forks Volturii? Kto zwycięży w czasie bitwy ? Na te i inne pytania odpowiedź zanjdziecie w niesamowitym i tajemniczym Zaćmieniu.

                                                                                                   Patrycja Podkalicka

 Nasz Patron

Polecamy

 

Bestseller


Nowości

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości