Start Wystawy
Wystawy

O wystawie

WYKORZENIENI

w 65 rocznicę Akcji H-T

W holu wejściowym biblioteki pod taki tytułem otwarta została wystawa w 65 rocznicę Akcji H-T z 1951 r. To krótka historia osób i miejscowości, zilustrowana licznymi fotografiami archiwalnymi i współczesnymi.

W przedmowie do wystawy Barbara Wójcik, pracownik Czytelni dla dzieci, i zarazem pomysłodawca i wykonawca wspomnianej wystawy, napisała: „Dokładnie dziesięć lat temu Pan Zygmunt Krasowski wraz z pracownikami biblioteki zorganizował pierwszą w Ustrzykach wystawę poświęconą tzw. Akcji H-T, zwanej w dokumentach rządowych między PRL a ZSRR.

Obecna wystawa prezentuje zarówno zdjęcia zebrane od Przesiedlonych, jak też współczesne fotografie miejsc, za którymi ludzie ci nigdy nie przestali tęsknić.

Ich dramat - konsekwentnie pomijany milczeniem przez władze „ludowej” ojczyzny - z trudem przebija się do zbiorowej świadomości Polaków. Dzisiaj, po 65 latach od tamtych wydarzeń, Przesiedlonych nie spowija już szczelny kokon ciszy. A jednak pozostają w swej tęsknocie coraz bardziej osamotnieni, wraz z nieuchronnym ubywaniem tych, z którymi mogli dzielić swój ból. Trudno winić następne pokolenia, że nie potrafią zrozumieć, czym jest WYKORZENIENIE.

Wyjątkowość ich doświadczenia wynika z nieznanej w dziejach Polski przyczyny przesiedlenia tej ludności. Nie była to bowiem migracja „za chlebem”, ani też ewakuacja spowodowana jakąś katastrofą humanitarną, np. działaniami wojennymi. W istocie Akcja H-T była najdobitniejszym dowodem cynizmu władzy mieniącej się „ludową”.

Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy biblioteki, od poniedziałku do piątku w godz. 10-17 i w soboty od 9-13. Wystawa będzie czynna do 18 czerwca br.

 

Prawdziwa mozaika prac

Ponad 20 twórców w z powiatu bieszczadzkiego, w tym 3 gościnnie wystawiło swoje prace na corocznej wystawie „Tworzymy w samotności - wystawiamy wspólnie”. Była to już 8 edycja tej wystawy.

22.10 w sali kulturalno-oświatowej naszej Biblioteki spotkali się twórcy, których pasje artystyczne nie są zawodem, ale odskocznią od codzienności i stanowią dla nich źródło satysfakcji. Zebranych powitała Anna Metyk, dyrektor PiMBP, zachęcając do obejrzenia prac.

Zanim o nastąpiło, uczniowie z ustrzyckiego Zespołu Szkół Publicznych nr 1 i Zespołu Szkół Licealnych, przygotowali program słowno-muzy czny, m.in. z wykorzystaniem tekstów poezji miejscowych twórców.  Zostali przygotowani przez nauczycieli z ZSP nr 1: Bożenę Bokińczuk-Szczęsny i Janinę Malicką.

Wystawa to prawdziwa mozaika prac. Można tu podziwiać m.in. malarstwo olejne i akwarelowe, reprodukcję klasycznych dzieł za pomocą kredki na papierze ściernym, ikony, fotografie, rękodzieło artystyczne (radosne zające, uszyte torby, wyroby decoupage, bransoletki, wisiorki, naszyjniki i biżuterię z bieszczadzkiego drewna), hafty, grafikę i rzeźbę.

Na ekspozycji swoje prace zaprezentowali: Bolesław Bis, Elżbieta Borys, Andrzej Bujalski, Agnieszka i Włodek Bilińscy, Michalina Drewniak-Mosurek, Janusz Dziduszko, Małgorzata i Andrzej Gałek, Jerzy Gołębiewski, Anna Hamerska-Drewniak, Jolanta Jarecka, Aleksandra Kiełbińska, Sylwia Magusiak, Stanisław Magusiak, Marzena Mazurek, Anna Osadczuk, Jacek Osadczuk, Jadwiga Siara, Jacek Siara, Ewelina Skiba, Maria Sobota, Agnieszka Soszyńska, Krzysztof Wiśniewski, Krzysztof Wnęk, Beta Wójtowicz, Małgorzata Zacharjasiewicz, Marzena Zając i Zbigniew Zamołojko.

Prace można oglądać do 23.11. w sali kulturalno-oświatowej (III p.), od poniedziałku do piątku, w godz. 10-17. WD.

 


Strona 1 z 5

Nasz Patron

Polecamy

 

Bestseller


Nowości

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości