Start Imprezy i wydarzenia
Imprezy i wydarzenia
poniedziałek, 19 grudnia 2016 14:24

O życiu naszych przodków

czyli kolejna edycja „Czytam sobie w bibliotece”

W kończącym się roku obchodziliśmy 1050 rocznicę Chrztu Polski. Rocznica ta była motywem przewodnim naszych zajęć wakacyjnych, w trakcie których dzieci wykonywały prasłowiańską biżuterię oraz budowały plastelinowy model 3D grodu z czasów Mieszka I. W tym tygodniu modele te posłużyły jako materiał edukacyjny dla dzieci z miejscowego Przedszkola nr 1 zaproszonych do udziału w kolejnych zajęciach z  cyklu „Czytam sobie w bibliotece”.

Kończymy tegoroczne zajęcia książeczką autorstwa Zofii Staneckiej (tekst) i Magdy Kozieł-Nowak (ilustracje) „W kraju Polan”. Jest to kolejna świetna publikacja wydawnictwa Egmont, przeznaczona dla najmłodszych czytelników, dopiero zaczynających naukę samodzielnego czytania. Przy okazji bardzo dziękujemy pani Kozieł-Nowak za udostępnienie dużych formatów jej ilustracji.

Podstawowe wiadomości o życiu naszych przodków zostały uzupełnione o znakomite ilustracje z serii książek wydawnictwa Media Rodzina pod zbiorczym logo „Tu powstała Polska.pl”. Dodatkowo dzieci miały okazję obejrzeć z bliska przedmioty przedstawione na obrazkach: model łuku prostego naturalnej wielkości, repliki monet z czasów Bolesława Chrobrego, gliniane dwojaki, wykonane przez garncarza, a także krzemienie i bursztyny, tak ważne w życiu dawnych Słowian.

Dla utrwalenia wiadomości dzieci dostały kolorowanki autorstwa Joanny Myjak z pakietu edukacyjnego „Klub małych podróżników w czasie. Historia Polski” wydanego w tym roku przez wydawnictwo Olesiejuk.

Całość zajęć wymyśliła, przygotowała i eksponaty własne przyniosła pracująca w Czytelni dla dzieci Barbara Wójcik.

Dzisiaj bibliotekę odwiedziła grupa ,,Słoneczka'', wczoraj grupa „Jagódki”, a przedwczoraj  „Motylki”.

 
poniedziałek, 19 grudnia 2016 14:09

Konkursy rozstrzygnięte

15 grudnia w sali wystawowej naszej Biblioteki odbyło się zakończenie czwartej edycji dorocznego konkursu literackiego „Bieszczady między wersami”, którego hasłem przewodnim było „W dolinach mgła”. Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska (pisarka i poetka z Krakowa), Katarzyna Jaremko (Stowarzyszenie Bieszczadzka Przestrzeń Kulturowa), Jolanta Jarecka (bieszczadzka pisarka, poetka oraz animatorka kultury) i Barbara Wójcik (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Ustrzykach Dolnych).

Konkurs wpisał się już na stałe do ustrzyckiego kalendarza imprez kulturalnych i - co ciekawe - przekroczył granice powiatu bieszczadzkiego, osiągając zasięg ogólnopolski. Trochę szkoda, że tak niewiele dzieci zdecydowało się zaprezentować swoje prace literackie; spośród osób dorosłych prawie połowa startuje w konkursie co roku, cieszą także ci, którzy nadesłali swoje prace po raz pierwszy. Jak rokrocznie większość konkursowiczów wybrała poezję; prace prozatorskie nadesłano trzy, ale ze względów formalnych nie zostały one dopuszczone do finału konkursu.

W kategorii poezji dziecięcej nagrodzono wyróżnieniem wiersz Julii Jasiewicz „W dolinach mgła”. Nie przyznano natomiast miejsc nagradzanych. W kategorii poezji dorosłych pierwszą nagrodę zdobyła Marcelina Koncewicz za wiersz „Mglisty dzień nad jeziorem”, drugą przyznano Grażynie Jarzyńskiej za utwór „Uśpione doliny”, a trzecią otrzymała Barbara Geraut-Trzaska za wiersz „A w dolinie”. Specjalne wyróżnienie otrzymał najstarszy uczestnik konkursu, Bolesław Bis, za wiersz „Mgliste jesienne grzybobranie”.

Czesława Mileczko, zdobywczyni Bieszczadzkiego Turnieju Jednego Wiersza

Jak co roku finałowi konkursu towarzyszył Bieszczadzki Turniej Jednego Wiersza,
w którym zmierzyło się dziesięcioro twórców. W jury oceniającym występy zasiadły: Paulina Bajda (red. nacz. „Gazety Bieszczadzkiej”), Katarzyna Jaremko (Stowarzyszenie Bieszczadzka Przestrzeń Kulturowa) i Barbara Wójcik (Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Ustrzykach Dolnych). Po obradach jury przyznało zwycięstwo turniejowe Czesławie Mileszko za wiersz „W tym domu zostawiłam swoje dzieciństwo”.

 


Strona 1 z 40

Nasz Patron

Polecamy

 

Bestseller


Nowości

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości